Historie tónování autoskel

Historie tónování autoskel sahá do 60. let 20. století. Původní požadavek agentury NASA na filtraci nebezpečného záření a redukci slunenční energie zaujal i architekty.

Vzrůstající obliba velkých prosklených ploch přímo volala po sofistikovaném řešení vysokých nákladů na klimatizování a zvýšení komfortu uvnitř těchto obřích "skleníků". Dále už bylo jen otázkou času rozšíření do automobilového průmyslu. Souběžně s vývojem tónování autoskel pomocí autofólie vznikla i další rozšířená technologie tónování autoskel a to přímé pokovení, při kterém se na sklo nanáší velmi tenká vrstva kovu.

Obě technologie tónování autoskel mají své výhody i úskalí. Vývoj a moderní technologie posunuly optické vlastnosti a účinnost autofólie na úroveň přímého pokovení skla. Hlavní zásluhu na tom má vícevrstvá konstrukce, kterou využívá většina předních výrobců. Kvalitní lepidlo obsahující UV filtr zabezpečuje perfektní přilnutí autofólie ke sklu a zároveň chrání jak vnitřek vozu, tak samotné autofólie. Další polyesterová vrstva, na kterou je napařena tenká vrstva kovu (řádově několik mikronů) určuje stupeň zatmavení a zároveň odráží světlo.

Poslední vrstvou autofólie je tvrzený polykarbonát mimořádně odolný proti otěru. Touto vrstvou je zajištěna velmi dlouhá trvanlivost tónování autoskel. Autofólie vydrží mnoho let bez viditelného poškození od stahování oken. U většiny low-end výrobků je stupeň zatmavení určen barvivem přimíchaným do vrstvy polyesteru bez jakékoliv ochrany UV filtrem či vrchní tvrzené vrstvy polykarbonátu. Takovéto autofólie ztrácí původní odstín a velmi rychle, často již při instalaci, dochází k mechanickému poškození (poškrábání).

Naše firma bbcompany samozřejmě používa ony kvalitní autofólie značky SunTek. Jedná se o amerického výrobce s dlouholetou tradicí.

Tónování autoskel provádíme rychle, profesionálně se zručností a zkušenostmi nabranými již od roku 2003. Odstín autofólie může být vybrán až na pobočce, všechny odstíny si držíme skladem.

Fólie se vždy lepí na dokonale omyté sklo.

Mimo svoji optickou funkci plní také několik dalších úloh:

  • ochrana cestujících proti slunečním UV paprskům
  • zamezení vyblednutí interiéru automobilu
  • chrání od přehřátí přístrojovou desku a audio aparaturu
  • ochrana před úlomky skla v případě autonehody

Tónování skel se používá také u budov, kde působí jako další izolant a to jak v teplých, tak studených dnech.

Samozřejmostí je poskytování záruky jak na fólii samotnou, tak i na instalaci a to po dobu až pěti let.